1. BEZPEČNOSŤ

Čína je veľmi bezpečnou krajinou. Veľmi zriedka sa stáva, že naivnému turistovi prisypú do čaju uspávací prostriedok a potom ho v spánku okradnú. Aj Vy zažijete, že za Vami príde „študent“ ktorý Vás pozve na univerzitnú výstavu kaligrafií a keď sa dáte zlákať, zistíte, že ide o predajňu suvenírov, kde Vám budú veci chcieť predať pomerne doterným spôsobom... Na všetko Vás upozorní Váš sprievodca. Jednou vetou: Čína patrí k najbezpečnejším krajinám na svete!

2. PENIAZE

Yuany vymeníme v banke až na mieste, najlepšie hneď na letisku. Najlepší kurz (a niekedy jediná mena, ktorú Vám v menších mestách vymenia) sú americké doláre. Na letisku s EURO problém nie je. Yuany sa nemôžu vyvážať von z krajiny. Je lepšie doniesť doláre či euro späť, ako keby Vám na miestach, kam sa už tak skoro nevrátite, chýbali. Môžete si zobrať aj cestovné šeky. Najpoužívanejšie sú Thomas Cook a American express. Platobné karty, hlavne VISA, fungujú dobre. Odporúčam hotovosť 200 -300 USD. Nezabudnite prosím, že odletová taxa v Pekingu cca 11 USD sa bude platiť priamo na letisku pred odletom.

 

Približné ceny:

čaj

5 Y

Pohľadnice / známky

11 Y/ 4.2 Y

pitná voda 1.5 l

10 Y

keramika

20 Y

jedlo -špecialita

80 - 120 Y

kaligrafia

100 Y

miska ryže

2 Y

taxík do hotela z mesta

15 Y

KURZ december 2004:  Čína – yuan (Y) 1 USD = 8.1 Y

 

3. SPOJENIE S DOMOVOM

S nabíjaním mobilných telefónov nie je problém, keďže sme denne pri zdroji elektrického prúdu a zástrčky sú rovnaké ako u nás. Náhradné batérie do digitálnych fotoaparátov však odporúčame. Mobilný signál je prakticky po celej trase. Internetové kaviarne sú v každom meste a sú to asi najväčšie internetové kaviarne na svete. Odporúčame Vám našu stránku www.bubo.sk, kde v rubrike Fórum nájdete príspevky našich sprievodcov z ciest po Číne. Vy si spravíte obraz o tom, ako to vyzeralo na minulých cestách a počas samotnej cesty Fórum Vašim blízkym priblíži Vaše putovanie.